Betonowe lampy do domu – gdzie pasują najlepiej?

0
244
Betonowe lampy do domu – gdzie pasują najlepiej?

Lampy betonowe to jeden z największych przebojów wnętrzarskich ostatnich lat. Klosz z betonu pojawia się głównie w segmencie lamp wiszących i sufitowych, czasem kinkietów, rzadziej w pozostałych typach oświetlenia. Do jakich aranżacji betonowe lampy pasują najlepiej i czym kierować się przy ich wyborze?

Lampy z betonu we wnętrzach minimalistycznych i loft

Beton architektoniczny zrewolucjonizował podejście do wykańczania podłóg, ścian, blatów, dekoracji i… lamp do domu. Beton i betonowe dodatki upodobali sobie zwłaszcza miłośnicy surowych aranżacji minimalistycznych i loftowych. I nie ma w tym nic zaskakującego, bo chłodne, ascetycznie urządzone przestrzenie są naturalnym środowiskiem dla tego surowca. Lampy z betonu świetnie wyglądają na tle czerwonej cegły, szarej farby lub betonowej ściany, podkreślając industrialny, surowy charakter wystroju. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się one w „cieplej” urządzonych wnętrzach.

Betonowe lampy w skandynawskich i nowoczesnych aranżacjach

Nic nie stoi na przeszkodzi, żeby zaprosić betonowe lampy do domu lub mieszkania urządzonego w przytulnym stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Staną się mocnym, kontrastującym, nietypowym akcentem wystroju. Wprowadzenie surowego betonu do prostej i łagodnej aranżacji scandi czy modern powinno przypaść do gustu zwolennikom wnętrzarskich eksperymentów i eklektycznych mieszanek. Do skandynawskiego mieszkania warto wybrać lampy wiszące, których klosze, oprócz betonu, zawierają drewno. Taki projekt prezentuje się znacznie przyjaźniej i subtelniej. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach rewelacyjnie zaprezentuje się elegancka lampa betonowo-metalowa, np. zawieszona nad stołem lub stolikiem kawowym w salonie.

Lampy z betonowymi kloszami w przestrzeniach wabi-sabi

Lampy wykonane z prawdziwego betonu można z powodzeniem zaprosić do aranżacji zgodnej z japońską filozofią wabi-sabi. To styl, który kocha niedokończone powierzchnie, podniszczone faktury i niedoskonałości wynikające z upływu czasu. Niejednorodna, surowa faktura betonu idealnie wpisuje się w wartości wabi-sabi: skromność, naturalność, autentyzm i minimalizm.

Lampy z betonu w botanicznych wnętrzach

Także aranżacje bliskie naturze tworzą wspaniałą przestrzeń dla betonowego oświetlenia. Warto wprowadzić betonowe lampy do łazienki w klimacie eco. Zbudują niesamowity klimat w towarzystwie obszernej wanny wolnostojącej, dużej ilości roślin, naturalnych materiałów i barw ziemi.

Jaką lampę z betonu wybrać?

Trzeba pamiętać, że beton jest ciężki – wizualnie i dosłownie, dlatego należy upewnić się, czy w danym pomieszczeniu montaż pod sufitem lampy z betonowym kloszem jest w ogóle możliwy. To polecane rozwiązanie do stosunkowo przestronnych mieszkań, ewentualnie do mniejszych wnętrz, ale urządzonych prosto, bez nadmiaru dodatków i dekoracji. Wybierając lampy wiszące, weź pod uwagę także średnicę i głębokość klosza oraz długość zawieszenia. Pamiętaj, że betonowy klosz nie przepuszcza światła. Z tego względu lampa z betonu pełni zwykle rolę oświetlenia punktowego i budującego klimat. Nie wybiera się jej raczej na oświetlenie centralne – zwłaszcza do dużych pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj