Bez względu na to, czy pracujemy w fabryce lub na budowie, w sektorze usług, w placówce medycznej czy w zakładzie przetwórstwa spożywczego, potrzebujemy butów roboczych, które nie tylko spełniają funkcję ochronną, ale także będą wygodne. Ponadto, jednolite buty podkreślają przynależność do określonego zawodu. Na współczesnym rynku istnieje wiele rodzajów specjalistycznego obuwia. Możemy tu wyróżnić obuwie: budowlane, dla pracowników służb ochrony, dla personelu medycznego oraz pracowników przedsiębiorstw spożywczych i chemicznych, itp. Dla tych zawodów opracowano ergonomiczne obuwie dostępne zarówno w wersji żeńskiej, jak i męskiej.
Z czego wykonuje się obecnie buty robocze?
Producenci obuwia roboczego zwracają dużą uwagę na materiały użyte do wykonania poszczególnych modeli. Preferowane są tutaj surowce naturalne, aby zapewnić komfort podczas noszenia. W razie potrzeby, buty mogą być wyposażone w wkładkę przeciwprzekłuciową (metalową lub z innego tworzywa) oraz mocną tacę chroniącą przed uderzeniami (nowoczesny kompozyt lub metal). Szczególnie pożądane są buty robocze z niezawodną, antypoślizgową, odlewaną w specjalny sposób podeszwą, która chroni pracowników przed poślizgiem.
Przed czym mają chronić buty robocze?
Obuwie robocze jest przeznaczone do ochrony stóp pracowników przed niebezpiecznymi wpływami środowiska przemysłowego i podczas wykonywanego procesu pracy. Zazwyczaj, jeżeli obowiązki służbowe pracownika są w jakiś sposób związane z ryzykiem urazów nóg, to obuwie robocze jest niezbędnym elementem odzieży roboczej. W zależności od warunków pracy i agresywnego środowiska buty robocze, oprócz ochrony przed ogólnymi zanieczyszczeniami przemysłowymi, może posiadać szereg innych właściwości ochronnych. Obuwie robocze chroni nasze stopy przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, takimi jak: temperatura, negatywnym wpływem agresywnego środowiska, zanieczyszczenia przemysłowe, prąd elektryczne, wibracjami, przecięciami i przebiciami, ciałami obcymi, obciążenia statyczne.