Opcja taka jak elektryczna pompa do oleju w przypadku systemu hydraulicznego w maszynie rolniczej lub budowlanej to bardzo ważna zaleta. Mowa tu dokładnie o tym, że w przypadku pompy mechanicznej napęd jest przekazywany za pomocą paska wielorowkowego. Pasek tego rodzaju poprawnie funkcjonuje wtedy gdy jest suchy, a gdy zacznie po nim ciec woda lub gdy ubrudzi go jakiś olej przekładniowy, to niestety traci on swoją sprawność, bo zaczyna się ślizgać, a mechaniczna pompa zaczyna gorzej pracować. Dlatego rozwiązania tego rodzaju wypierają opcje czysto mechaniczne, które na pewnym etapie były dość skomplikowane i wymagały zbyt wiele uwagi ze strony mechaników i operatorów, którzy musieli uważać, jeśli chodzi o pracę na terenie podmokłym.
Czy elektryczna pompa oleju się sprawdza?
W praktyce pompa elektryczna do oleju jest sprawniejszą od tej mechanicznej i może mieć niemal dowolną moc, bo jest zasilaną z instalacji elektrycznej pojazdu. Dlatego jeśli do maszyny takiej jak koparka dołożymy mocniejszą prądnicę i mocną elektryczną pompę to także i jej ramię stanie się mocniejszym, czyli na grunt będzie oddziaływać z większą siłą. Z pompami o napędzie mechanicznym tego typu modyfikacje są rzecz jasna trudniejszymi, bo napęd bezpośrednio z silnika to sprawa dość złożona i na dokładkę nie zawsze miejsce pozwala na dowolną rozbudowę osprzętu. Natomiast z elektryczną pompą oleju jest mniej problemów, czyli da się ją zamontować niemal w miejscu dowolnym i trzeba jedynie nieco rozbudować instalację elektryczną i znacznie zwiększyć moc maszyny budowlanej, takiej jak koparka pracująca w lokalizacji dość wymagającej. Taką wymagającą sprawą jest budowa hotelu w rejonie górskim, czyli w kamienistej glebie, która zazwyczaj szybciej zużywa maszyny różnego typu.
Inne istotne wzmianki o elektrycznej pompie oleju
Wielu z nas doskonale wie o tym, że teraz na rynku działają firmy, które modyfikują maszyny takie jak gąsienicowe koparki, czyli montują w nich nawet dwie lub trzy elektryczne pompy oleju i na dokładkę wzmacniają systemy hydrauliczne. Wzmocnienie to polega na wymianie elastycznych i tych sztywnych przewodów hydraulicznych na te lepsze znoszące wyższe ciśnienie oleju. Zazwyczaj tego typu modyfikacje sprzętu nie są wymaganymi, ale jeśli dana maszyna będzie pracować w błotnistym terenie lub na górskich zboczach, czyli tam gdzie warunki są bardzo trudnymi, to tego typu modyfikacje można uznać za obowiązkowe, bo zmodyfikowany sprzęt lepiej sobie radzi i jest zdecydowanie mniej awaryjnym, tam gdzie profesjonalna naprawa nie jest usługą prostą.