Jak urządzić kuchnię?

0
310
Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale także praktyczna. O czym trzeba pamiętać zaczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, by zaprojektować praktyczną kuchnię i to samodzielnie.

Podstawą przy tworzeniu praktycznej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Ważna jest ich liczba, wielkość i ustawienie. Początkowo warto zaplanować umiejscowienie najważniejszych elementów, czyli AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zlewozmywaka i zmywarki. Przyjęło się, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Według tej zasady najlepiej na skraju kuchni postawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę oraz piekarnik. Każdy z tych elementów powinien być w zasięgu ręki, dzięki temu przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszystkich akcesoriów kuchennych, artykułów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne półki muszą być przystosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne z pewnością sprawdzą się do przechowywania większych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Duże szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane umożliwiają doskonałą segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu przypadkach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wyjątkowo pięknie się prezentują, zwłaszcza z ustawioną wewnątrz barwną porcelaną czy eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, ale wygodne korzystanie z nich zazwyczaj wiąże się z koniecznością instalacji specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi sięgnięcie do wnętrza szafki.

Najważniejsze wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale równie ważną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dopasowane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże misy, wszelkie półmiski i patery, blachy do pieczenia, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne są przeznaczone do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

Więcej przeczytasz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj