W dobie zachwianego bezpieczeństwa energetycznego warto samodzielnie zabezpieczyć się pod tym kątem. Zyskanie niezależności energetycznej pozwala przygotować się na różne niespodziewane zdarzenia. Stały dopływ prądu jest przecież niezbędny – tak w gospodarstwie domowym, jak i rolnym. Podpowiadamy zatem, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne.
Czym jest agregat prądotwórczy?
Agregaty prądotwórcze to urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie awaryjnego zasilania. Ponadto agregatów można używać do zasilania urządzeń o dużej mocy. Agregat prądotwórczy doskonale sprawdza się w gospodarstwach domowych, zapewniając płynność energetyczną (nawet w razie przerw w dostawie prądu, co w dalszym ciągu się zdarza na niektórych obszarach). Zastosowanie znajduje również w gospodarstwach rolnych, które potrzebują niezależnego i niezawodnego źródła zasilania.
Jakie są rodzaje agregatów?
Krótko mówiąc; agregat wytwarza energię elektryczną, niezależną od sieci zasilania. Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele urządzeń. Agregaty dzielą się w zależności od rodzaju paliwa: do wyboru są agregaty działające na silniku diesla, ale także te na benzynę. Agregaty dzielą się także na stacjonarne i przenośne.
Kiedy sprawdzi się agregat 300 kw?
Oczywiście agregaty różnią się także mocą. Do najbardziej wydajnych modeli zalicza się agregat 300 kw. Jest to uniwersalne urządzenie, które zaspokoi potrzeby zarówno gospodarstwa domowego, jak i rolnego. Ponadto doskonale sprawdzi się w zakładach przemysłowych czy na budowie (do zasilania urządzeń budowlanych). Taki agregat stanowi zabezpieczenie również w placówkach użyteczności publicznej (szpitale czy przychodnie), centrach handlowych, biurach. Ponadto sprawdzi się podczas różnego rodzaju imprez masowych.
Agregat prądotwórczy do gospodarstwa rolnego
Miejscem, które wymaga zabezpieczenia agregatem, jest gospodarstwo rolne. Jakiekolwiek przerwy w dostawie prądu mogą bowiem spowodować poważne straty. Szczególnie jeśli mówimy o działalności hodowlanej. W każdym gospodarstwie rolnym mamy dziś do czynienia z licznymi urządzeniami, które są zasilane energią elektryczną.
Są to urządzenia do nawadniania upraw, utrzymywania odpowiedniej temperatury, ale także te związane z hodowlą zwierząt (urządzenia do mieszania pasz itp.). Pamiętajmy, że współczesne gospodarstwa w dużej mierze są zautomatyzowane, a więc niezbędny jest stały dopływ prądu. Koniecznie należy więc zaopatrzyć swoje gospodarstwo rolne w odpowiedni agregat prądotwórczy.
Podobne potrzeby mają zresztą mniejsze czy większe zakłady produkcyjne, które nie mogą sobie pozwolić na postój w produkcji. Jak zatem widać – agregat to niezbędny sprzęt w przemyśle i rolnictwie.
Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy?
Jak wspomnieliśmy – na rynku dostępne są różne rodzaje agregatów. Nasuwa się zatem pytanie: jak wybrać urządzenie, które będzie odpowiednie? Trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, takich jak suma zapotrzebowania na energię wszystkich urządzeń.
Ponadto należy przeanalizować parametry samego urządzenia, takie jak rodzaj akumulatora i moc maksymalna. Warto wziąć pod uwagę możliwość zakupu kilku agregatów o mniejszej mocy zamiast jednego. Istotne jest także zużycie paliwa. Kolejna kwestia to rozmiar i mobilność agregatu. Należy zastanowić się, czy potrzebujesz stacjonarnego czy raczej mobilnego urządzenia o kompaktowej budowie.
Warto także zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia i dodatkowe funkcje, takie jak system automatycznego uruchomienia w razie utraty zasilania z sieci elektrycznej.