Jaką pojemność ma kieliszek do wina?

0
328
Jaką pojemność ma kieliszek do wina?

Jaką pojemność ma kieliszek do wina? To pytanie dosyć często pojawia się na forach internetowych. Choć odpowiedź wydaje się dość oczywista, to wcale taka nie jest. Wszystko przez to, że producenci prześcigają się w coraz to większych i bardziej wymyślnych formach. Kieliszków jest więc wiele, o bardzo różnej pojemności.

Ile wypiłem? – czyli jaką pojemność ma standardowy kieliszek

Aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie jaką pojemność ma kieliszek do wina, z którego pijemy, należy dokładnie prześledzić jego kształt i zawartość. Zamawiając kieliszek czerwonego wina w restauracji najczęściej otrzymujemy ten szlachetny trunek w kieliszku z dużą, zwężająca się ku górze czaszą. Jego nóżka jest zazwyczaj dość krótka, ale są też egzemplarze bardziej wyszukane, z długą i smukłą nóżką. Ich pojemność wynosi zazwyczaj od 150 do 250ml. Znacznie częściej, używa się szkła o mniejszej pojemności. Taki trend panuje w większości restauracji. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, ile wypijemy, warto zapytać kelnera.

Wino białe podaje się w kieliszkach mniejszych i węższych. Wynika to z faktu, że białe wino nie potrzebuje dużego kontaktu z powietrzem. Jest zazwyczaj schłodzone, więc taki kształt kieliszka chroni je przed szybkim ogrzaniem. Jaką pojemność ma kieliszek do wina białego? Zazwyczaj od 100 do 150ml. Te pierwsze występują rzadziej i kupujący jest wcześniej informowany, ile alkoholu dostanie. Wina musujące i szampany podaje się w kieliszkach wąskich i dość długich. Ich nóżki są krótkie i grubsze, a pojemność od 150 do 180ml. Ten typ nazywamy fletami. Bywają bardziej lub mniej zdobione.

Co z tym kieliszkiem, czyli wolna amerykanka

Zamawiając kieliszek do wina w restauracji, dostaniemy jego standardową, przyjętą ilość. Tu zaskoczenia nie będzie. Sprawa nie jest już tak prosta, kiedy prosimy o wino na imprezach, czy domowych prywatkach. Jaką pojemność ma kieliszek do wina w takich miejscach? Tu panuje wolna amerykanka, a ilościowe standardy, ustępują miejsca oryginalnym kształtom i wielkościom. Obecnie dość popularne są duże i pękate kieliszki, których pojemność wynosi od 330 do nawet 600ml. Te trendy są dość często spotykane, i coraz bardziej powszechne nawet w pubach, czy nocnych klubach. Płacimy więcej i otrzymujemy ogromny kieliszek alkoholu. Taka panuje moda, i trzeba to wziąć to pod uwagę.

Warto dokładnie sprawdzić pojemność kieliszka do wina, zanim przystąpimy do jego spożycia. Podczas zabawy, w miłej atmosferze i gronie przyjaciół, łatwo stracić orientację i wypić więcej niż tego chcieliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj