Ważny element konstrukcji samochodu
Przednia szyba jest bardzo narażona na uszkodzenia mechaniczne. Czołowa szyba podczas jazdy jest smagana zanieczyszczeniami oraz oddziałują na nią czynniki zewnętrzne np. liście, gałęzie, ale też kamienie. Nawet te niewielkie kamyki potrafią być groźne ze względu na siłę z jaką uderzają w szybę. Powodują zarysowania i ubytki w szybie. Jest szansa, że te niewielkie uszczerbki można naprawiać. Większe najczęściej kwalifikują szybę do wymiany. Kto o tym decyduje? Odpowiedzialny kierowca zaraz po powstaniu odprysku na szybie samochodu powinien udać się do serwisu szyb samochodowych, aby tam na miejscu specjaliści ocenili konieczność naprawy lub wymiany szyby czołowej.
Diagnoza w wyspecjalizowanym serwisie
Jakie uszkodzenia sprawiają, że niezbędna jest wymiana przedniej szyby? Wystarczy spojrzeć na wielkość pęknięcia. Na pewno spore ubytki i długie pęknięcia kwalifikują szybę do jej wymiany. Jeśli uszczerbek,odprysk jest większy niż wielkość monety pięciozłotowej, montażysta nie podejmie się jej naprawy. Jego działania nie będą w stanie przywrócić jej pierwotnego stanu. Groźne są nie tylko duże i długie ubytki, ale też te, które powstały w polu widzenia kierowcy. Ze względu na konstrukcję szyby istotna jest też odległość od brzegów szyby. Jeśli odległość jest mniejsza niż 10 cm od jej krawędzi, szyba powinna być wymieniona na nowy element.
Wymiana przedniej szyby ze względów estetycznych
Jesteś przywiązany do swojego samochodu i jeździsz nim od lat? W czasie eksploatowania pojazdu na szybie pojawią się zarysowania, ubytki. Rysy na szybie mogą być też spowodowane wieloletnim korzystaniem z myjni automatycznej. Twarde szczotki rysują nie tylko karoserię, ale też wszystkie szyby. Jeśli jest ich wiele, skutecznie ograniczają widoczność. Co więcej, w takich okolicznościach znacznie trudniejsza staje się jazda pod słońce. Jeśli dostrzeżesz taki problem, pomyśl o wymianie tego elementu. Twój komfort jazdy znacznie się poprawi, a pojazd będzie służył jeszcze długie lata
Inwestycja w samochód na sprzedaż
Zastanawiasz się, czy wymiana przedniej szyby ma sens, jeśli chcesz sprzedać swój samochód? Ta inwestycja jest opłacalna, ponieważ podnosi wartość pojazdu. Nieco starsze auto może nosić ślady wielu czynników zewnętrznych np. na karoserii czy właśnie szybach. Przednią szybę wyeksploatuje np. trzymanie auta na zewnątrz, zamiast w garażu lub pod zadaszeniem. Ślady na niej pozostawiają wówczas lód, szron, ptasie odchody, działanie owadów, spadające gałęzie.
To nie tylko zarysowania powstałe przy myciu, ale też odpryski lakieru lub rdza. Ta ostatnia oddziałowuje takżę na szybę. Powoduje, że konstrukcja, utrzymująca szybę nie jest już stabilna. W jaki sposób możesz spowolnić proces rysowania się przedniej szyby? Postaraj się wymieniać choć raz na pół roku pióra wycieraczek. Zamiast tradycyjnych skrobaczek plastikowych lub co gorsza metalowych, używaj gumowych, a najlepiej stosuj odmrażacz do szyb w płynie.