Na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?

0
376
Na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe wydają się prostym elementem wyposażenia, który często jest przez nas niedoceniany. Tymczasem to właśnie one już od ponad stu lat zwiększają nasze bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy. Niesprawne wycieraczki to ograniczona widoczność i ryzyko wypadku lub kolizji. Dlatego też, jeśli zauważymy, że wycieraczki w naszym samochodzie nie są w pełni sprawne, trzeba jak najszybciej wymienić je na nowe. Na co jednak zwrócić uwagę poszukując nowych egzemplarzy? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak często należy wymieniać wycieraczki samochodowe?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jaki rodzaj wycieraczek wybierzemy, od pory roku oraz warunków oraz częstotliwości użytkowania auta. Dlatego też najważniejsze to obserwować ich działanie i reagować gdy zauważymy niepokojące sygnały, takie jak skrzypienie wycieraczek, czy powstawanie smug na szybie.

Niemniej jednak najczęściej wymiany wycieraczek samochodowych warto dokonać 1-2 razy do roku. Wymianę warto rozważyć przed sezonem zimowym oraz po jego zakończeniu. Zimowe miesiące są bowiem czasem kiedy wycieraczki zużywają się najszybciej.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Obecnie możemy wybierać spośród różnorodnych typów wycieraczek, dzięki czemu możliwe jest optymalne dopasowanie ich do każdego rodzaju auta. Pierwszym z nich są tradycyjne wycieraczki samochodowe, w których gumowe pióro dociskane jest przez sztywne metalowe ramię. Wycieraczki te należą do najtańszych, jednocześnie jednak posiadają nieopływowy kształt. Często też nie dociskają pióra do szyby tak mocno, jak powinny.

Kolejnym rodzajem wycieraczek są wycieraczki płaskie, które posiadają ramię połączone z piórem. Wyróżniają się większą elastycznością i idealnie przylegają do szyby. Ostatni rodzaj wycieraczek samochodowych to wycieraczki hybrydowe, które stanowią połączenie nowoczesnej, aerodynamicznej budowy z tradycyjnym sposobem mocowania.

Oryginalne wycieraczki czy tańsze zamienniki?

Poszukując wycieraczek samochodowych możemy zauważyć, że ich ceny są bardzo zróżnicowane. Na rynku są dostępne zarówno oryginalne wycieraczki, tworzone przez producentów samochodów, elementy tworzone przez wyspecjalizowane firmy o ugruntowanej pozycji oraz tańsze zamienniki. Te ostatnie wielu z nas wydają się najlepszą opcją pozwalającą na oszczędność. To błąd.

Przede wszystkim nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie. Tańsze wycieraczki samochodowe często znacznie gorzej radzą sobie ze ściąganiem wody. Poza tym guma, z której wykonane są ich pióra, o wiele szybciej parcieje, jest również mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Częściej więc wymagają wymiany, oszczędności są zatem pozorne. Warto więc stawiać na wycieraczki znanych, renomowanych marek.

Podsumowując, wycieraczki samochodowe są niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego samochodu, dlatego też nie powinniśmy ignorować ich roli i dbać o to, by zawsze były sprawne. Na szczęście, zarówno zakup, jak i wymiana wycieraczek samochodowych nie są trudne. Dzięki powyższym poradom z łatwością znaleźć możemy taki model, który sprawdzi się w przypadku posiadanego przez nas auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj