Precyzyjny pomiar poziomu materiałów sypkich

0
239
Precyzyjny pomiar poziomu materiałów sypkich

Wykonywanie różnego rodzaju pomiarów w przemyśle jest bardzo powszechną praktyką. Jednym z najczęstszych zadań tego typu jest mierzenie poziomu materiałów sypkich. W naszym artykule przedstawiamy cały proces oraz urządzenia w nim stosowane.

Pomiar poziomu materiałów sypkich – po co?

Na początku warto omówić kwestie tego, po co w ogóle wykonywane są pomiary poziomu materiałów sypkich. Otóż są one niezwykle przydatne, gdyż dzięki nim można efektywnie zaplanować i prowadzić całą gospodarkę magazynową wraz z zachodzącymi w niej procesami produkcyjnymi. Bardzo często stawia się tam zadanie utrzymywania stałej ilości konkretnego surowca w zbiorniku. Znaczna większość pomiarów poziomu służy w celu określenia najważniejszych parametrów takich jak objętość i masa materiału. Oczywiście, aby było to możliwe, to najpierw konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zależności występujących pomiędzy poziomem a objętością. Prowadzone pomiary ciągłe materiałów sypkich zasadniczo podzielić można natomiast na dwa typy. Pierwszym są pomiary kontaktowe, charakteryzujące się występowaniem bezpośredniego kontaktu liny pomiarowej z materiałem w zbiorniku. W praktyce podczas pomiaru kontaktowego wykorzystywane są takie urządzenia jak sondy elektromechaniczne, czy też czujniki pojemnościowe. Drugim rodzajem jest natomiast metoda pomiaru bezkontaktowego, zachodząca przy pomocy ultradźwięków lub radarów.

Ważna rola czujników pojemnościowych

Warto także na chwilę zatrzymać się przy wspomnianych wcześniej urządzeniach. Sam czujnik pojemnościowy bowiem jest w całym procesie pomiarowym niezbędny, gdyż pozwala wykryć nieprzewodzące obiekty jak na przykład tworzywa sztuczne, szkło, czy też porcelana. Warto dodać, że może on również reagować na obecność obiektów znajdujących się poza warstwą nieprzewodzącą. Taka cecha pozwala mu zyskać miano standardowego czujnika mogącego wykryć płyny czy granulaty poprzez ściany pojemnika. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że wzrost pojemności ściśle wiąże się z wartością stałej diaelektrycznej materiału sypkiego. Z tego powodu absolutną koniecznością będzie wykonanie pełnej kalibracji urządzenia pomiarowego. A dlaczego warto stawiać właśnie na sondy pojemnościowe? Z pewnością dość istotnym argumentem mogą być kwestie kosztowe. Ich stosowanie jest bowiem dość ekonomiczne, szczególnie wtedy, gdy dokładność pomiaru nie jest aż tak dużym priorytetem. Na pewno są one również bardzo praktyczne, gdyż podczas ich stosowania problemu nie stanowią nawet takie czynniki, jak oblepiona lina. Co prawda taka sytuacja spowoduje minimalne zakłócenie wskazań sondy, lecz przy niektórych zadaniach taka niedogodność będzie z pewnością do zaakceptowania. Jak każde urządzenia, także i sondy pomiarowe posiadają też swoje wady. Jedną z najpoważniejszych będzie konieczność przeprowadzania kalibracji, co może być dość czasochłonne zwłaszcza przy dużych zbiornikach. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że sondy nie nadają się do materiałów o zbyt dużej granulacji, gdyż może to skutkować zerwaniem całej liny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj