Skrzynia bezstopniowa CVT nie jest wynalazkiem nowym, ale coraz powszechniej spotykanym. Ma przy tym tyleż zwolenników, co przeciwników. Jedni, jak i drudzy mają swoje racje.
Skrzynia bezstopniowa CVT – zalety
Zacznijmy od zalet skrzyń bezstopniowych CVT. Pierwszą z nich jest wygoda – zmiana biegów nie jest konieczna, a więc komfort jazdy wzrasta. W skrzyni CVT nie mamy do czynienia z tradycyjnymi biegami, a więc obroty utrzymywane są na względnie stałym poziomie. To może mieć zbawienny wpływ na silnik, który w połączeniu ze skrzynią bezstopniową będzie mógł posłużyć nam dłużej. Rozwiązanie to pozwala też na dość ekonomiczną i płynną jazdę (często jest zresztą zestawiany z napędami hybrydowymi, popularnymi np. w samochodach Toyoty).
Wady skrzyni CVT
Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają z kolei uwagę na nieprzyjemne brzmienie silnika zestawionego z tą skrzynią biegów. Spod maski wydobywa się jednostajne wycie, które dla niektórych kierowców jest bardzo irytujące i odbiera całą przyjemność z jazdy. Przyśpieszanie odbywa się z lekkim opóźnieniem, gdyż dopiero przy silniejszym wciśnięciu pedału gazu, obroty silnika zaczynają się zwiększać. Dzieje się to płynnie – nie mamy możliwości szybkiego uzyskania większej mocy, jak przy redukcji biegów znanej z manualnej skrzyni biegów. CVT nie nadaje się więc do dynamicznej, sportowej jazdy. Skrzynia bezstopniowa CVT, choć stosunkowo trwała, może również ulec awarii. W przeciwieństwie do skrzyni manualnej, tutaj koszty naprawy mogą okazać się bardzo wysokie, liczone w tysiącach złotych. Serwis skrzyni CVT jest też o wiele bardziej skomplikowany.
Podsumowanie
Skrzynia bezstopniowa CVT nie jest rozwiązaniem jednoznacznie dobrym, czy złym. Każdy kierowca powinien sam zdecydować, czy rozwiązanie to mu odpowiada. Bezwzględnie warto się przede wszystkim samochodem wyposażonym w taką skrzynię biegów przejechać, aby wyrobić sobie własne zdanie.
Ja jednak wole tradycyjne skrzynie biegów.