Strona głównaPoradyDlaczego samochód nie odpala

Dlaczego samochód nie odpala

Powodów nieodpalania samochodu może być bardzo wiele. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyszczególnić najbardziej popularne z nich, dzięki czemu będzie możliwe zaradzenie im w sposób prawidłowy, bez konieczności wizyty w warsztacie u mechanika i niepotrzebnych wydatków.

Dlaczego samochód nie odpala – Rozładowany akumulator

Dlaczego samochód nie odpala - Rozładowany akumulatorZacznijmy od najbardziej popularnej usterki, która powoduje że auto nie działa. Jest to po prostu rozładowany akumulator. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że ten akumulator istotnie się rozładował, może być po prostu uszkodzony i nie jest już w stanie utrzymać odpowiedniego ładunku energii. Należy wziąć multimetr i sprawdzić stan baterii, bezpośrednio po jeździe powinno pojawić się napięcie powyżej 12,5 V. Następnie sprawdzamy akumulator po 24 godzinach, napięcie nadal powinno być na poziomie około 12,5 V. Jeśli jest mniej, to już wiemy dlaczego samochód nie odpala, po prostu akumulator musi być już zepsuty. Możemy jeszcze podłączyć taką baterię pod prostownik i pozwolić jej ładować się przez dłuższy okres czasu, na przykład przez całą noc. Jeśli nadal to nic nie pomoże, to musimy kupić sobie drugi akumulator.

Uszkodzone świece żarowe

To jednak nie jedyny powód braku odpalania. Drugim mogą być spalone świece żarowe, jeśli jest to silnik diesla, zasilany olejem napędowym, potocznie zwanym ropą. Jeśli mamy takie auto i gdy jest zimny poranek, jest spory problem z jego odpaleniem, to jest bardzo duża szansa, że właśnie świece żarowe są tutaj problemem. Aby je sprawdzić należy podłączyć kabel do plusowej klemy akumulatora i dotknąć końcówki każdej świecy. Jeśli będą lecieć iskry, znaczy że świeca działa, a przynajmniej że pobiera jakiś prąd i nie jest spalona. Jeśli jednak nie będzie iskrzyć żadna, lub tylko jedna, to już wiemy dlaczego samochód nie odpala. Musimy w takim razie wymienić te świece na nowe i problem powinien zniknąć.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi niejedna osoba będzie potrafiła zaradzić problemowi nieodpalania samochodu. Jeśli jednak sprawdziliśmy akumulator i świece żarowe, a pojazd nadal z nami nie współpracuje, to problem może być bardziej złożony i wtedy lepiej pojechać do warsztatu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecamy