Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Strona główna Pozostałe Drewniana konstrukcja: 5 zalet drewna, które warto znać

Drewniana konstrukcja: 5 zalet drewna, które warto znać

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Mimo, że drewno jest używane w budownictwie już od dawna, to dopiero w ciągu ostatnich paru lat ten materiał stał się niezwykle popularny. Co roku w Polsce powstaje około 15 tys. budynków drewnianych. Pytanie brzmi: co kryje się za tak szybkim wzrostem popularności drewna?

Dlaczego warto zamienić beton na drewno?

Tak naprawdę, odpowiedź na to pytanie jest prosta. Drewno kryje w sobie mnóstwo niezwykłych zalet, o których można tylko pomarzyć posiadając dom z cegły i betonu. W przypadku wykorzystania drewna do budowy konstrukcji mieszkalnych, efektywność ekonomiczna idzie w parze z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Drewniany budynek przez cały czas jego użytkowania magazynuje dwutlenek węgla. A gdy dom z drewna spełni swoją funkcję, drewniane części można ponownie wykorzystać, poddając je recyklingowi. Oprócz tego, ten naturalny surowiec posiada również inne atuty. Oto 5 zalet konstrukcji z drewna, które warto znać:

1. Drewno działa jak naturalny izolator

Drewno dobrze sprawdza się jako izolator ze względu na pustą przestrzeń, jaką zawiera w swojej strukturze. Krótko mówiąc, w drewnie znajdują się wewnętrzne szczeliny, dzięki którym ciepło jest łatwo magazynowane. Ta niezwykła zaleta drewna skutkuje tym, że konstrukcje drewniane wymagają zużycia znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej do ogrzania pomieszczenia. Co więcej, ten naturalny surowiec posiada pewną cechę (jest higroskopijne), która pozwala na wymianę wilgoci z powietrzem, co chroni wnętrze budynku przed zmianami temperatury.

2. Drewno zużywa małą ilość energii elektrycznej

Podczas produkcji elementów drewnianych na dom jest zużywana nieznaczna ilość energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ drewno, jako materiał naturalny, nie jest sztucznie wytwarzane. Z racji tego, że drewno nie jest „produkowane”, to potrzebuje stosunkowo niewielkiej ilości paliw kopalnych na jednostkę objętości. Dlatego też, budowę domu drewnianego można śmiało nazwać procesem niskoenergetycznym.

3. Drewno nie uwalnia dwutlenku węgla

Nie jest tajemnicą, że w czasie produkcji materiałów budowlanych do atmosfery emitowana jest znacząca ilość dwutlenku węgla – a jak wiadomo jest to substancja bardzo szkodliwa dla środowiska. Materiał konstrukcyjny na dom drewniany pozyskuje się z lasów, a nie wytwarza się go podczas procesów produkcyjnych. Dlatego, drewno przyczynia się do redukcji gazów cieplarnianych, zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

4. Drewno jest surowcem odnawialnym

Na świecie istnieje niewiele materiałów budowlanych, które są odnawialne, jednak drewno jest właśnie takim materiałem. Drewno jest pozyskiwane ze ścinania drzewa, a drzewo na nowo odrasta poprzez jego ponowne posadzenie. To znaczy, że zasoby drewna można łatwo uzupełnić. Ponadto, odpady, które pozostaną po budowie drewnianej konstrukcji, można poddać recyklingowi oraz ponownie wykorzystać.

5. Drewno ma pozytywny wpływ na zdrowie

Drewno ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Ściany i podłogi wykonane z tego naturalnego surowca sprawiają, że jakość powietrza jest znacznie poprawiona. Drewno w skuteczny sposób zapobiega gromadzeniu się szkodliwych substancji, na przykład, alergenów. Oprócz tego, drewno dzięki swojej barwie, zapachowi, strukturze korzystnie wpływa na samopoczucie. Działa w sposób kojący, zmniejszając poziom stresu oraz obniżając ciśnienie krwi.

Podsumowując, drewniane konstrukcje posiadają liczne zalety, którymi nie może się pochwalić żaden inny materiał budowlany. Oprócz wyżej wymienionych atutów, warto również pamiętać, że drewno jest trwałym, estetycznym oraz tanim materiałem budowlanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Polecamy

Komfortowe podróżowanie busem do Anglii

Od pewnego czasu podróżowanie busami jest bardzo popularne. Z pomocą tego nowoczesnego oraz w pełni komfortowego środka transportu każda osoba może dotrzeć do wielu...

Jak zapewnić sobie bezpieczną jazdę?

Obecnie prawie w każdy polskim domu znajduje się co najmniej jeden samochód, a niektórzy kierowcy posiadają czasami więcej niż jedną maszynę. Zapewne każdemu właścicielowi...

Części samochodowe- gdzie kupić?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakim komfortem jest posiadanie i użytkowanie własnego samochodu. O ile jeszcze dysponujemy samochodem nowym, który dopiero...

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy kategorii B?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B w obecnej rzeczywistości jest już czymś więcej niż tylko standardem. To właśnie dzięki tym uprawnieniom możemy bezpiecznie poruszać się...

Czy warto instalować downpipe w BMW?

Downpipe jest terminem doskonale znanym fanom tuningu. To tak naprawdę kawałek rury, która wspomaga pracę układu oddechowego samochodu oraz jego silnika. Dzięki niej samochód...