Każdy silnik spalinowy czterosuwowy posiada ciśnieniowy układ smarowania. Środkiem smarnym jest olej, którego musi być zawsze odpowiednia ilość. Gdy motor nie pracuje, ciecz znajduje się na samym spodzie, w misce olejowej. Po odpaleniu olej jest zasysany przez pompę i kierowany do łożysk, panewek, a także na tłoki i ścianki cylindrów, w celu ich smarowania oraz chłodzenia.
Regularnie kontrolujmy poziom
Jeśli lustro oleju w misce spadnie poniżej poziomu, w którym pompa jest w stanie go zassać, silnik straci smarowanie i bardzo szybko się zatrze. Dlatego też poziom tego kluczowego płynu eksploatacyjnego należy sprawdzać i uzupełniać regularnie. Zazwyczaj na kursach na prawo jazdy dowiadujemy się jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie, jednak jeśli ktoś zapomniał, to zamieszczamy krótkie przypomnienie.
Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie?
Przede wszystkim musi zadbać, by auto stało na płaskiej, równej powierzchni. Silnik powinien być zimny, dlatego kontrolę najlepiej wykonywać przed porannym uruchomieniem pojazdu. Wyciągamy miernik bagnetowy i koniecznie przecieramy końcówkę szmatką. Następnie wkładamy go ponowne i wyciągamy. Sprawdzamy na końcówce bagnetu, czy poziom zawiera się pomiędzy oznaczeniami MIN i MAX. Jeśli tak nie jest, otwieramy korek wlewu i czym prędzej uzupełniamy olej.
Jak często należy sprawdzać poziom oleju?