Strona głównaWarsztatJak wygląda test turbosprężarki i kiedy się go wykonuje?

Jak wygląda test turbosprężarki i kiedy się go wykonuje?

Regeneracja turbosprężarki to składający się z kilku etapów proces, którego celem jest naprawa urządzenia i przywrócenie go do stanu fabrycznej sprawności. Jednym z końcowych etapów pracy jest przeprowadzenie specjalnego testu – w ten sposób określane są ewentualne nieprawidłowości i niedociągnięcia w procesie regeneracji. Dowiedz się, w jaki sposób wyglądają testy i dlaczego są tak ważne?

Jak wygląda test regenerowanej turbosprężarki?

Profesjonalne testy to niezbędny etap każdej regeneracji, przeprowadzanej w profesjonalnym serwisie takim jak Silesia Cars Center – nieprzetestowana turbosprężarka nie powinna być montowana z powrotem w samochodzie, gdyż nie ma w tej sytuacji pewności, że odzyskała ona swoją sprawność. Tym samym powstaje spore ryzyko, że w wyniku popełnionych podczas regeneracji błędów dojdzie do ponownego uszkodzenia mechanizmu lub wystąpienia innego rodzaju awarii, które uniemożliwią bezpieczną, komfortową jazdę.

Same testy składają się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest test niewyważenia, który przeprowadza się na wałku łączącym wirniki w turbinie i sprężarce  jeszcze przed złożeniem turbosprężarki. Test ten wykonywany jest na specjalnej wyważarce, która ma sprawdzić, czy masa wałka rozmieszczona jest równomiernie wokół jego osi – to bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednio wyważony wałek jest narażony na większe obciążenia i nierówną pracę, co prowadzi do jego szybszego zużywania się i obniża sprawność całej turbosprężarki.

Test przepływu oleju

Jeśli wałek został odpowiednio wyważony i przeszedł test, można przystąpić do złożenia urządzenia regenerowanej turbosprężarki i wykonania testu przelewu oleju. Wykorzystuje się w tym celu specjalne urządzenia przelewowe, do których podłączana jest turbosprężarka. Po uruchomieniu urządzenia przez turbosprężarkę zaczyna płynąć olej o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu – test uznaje się za udany, jeśli olej swobodnie powraca do zbiornika po około kwadransie pracy urządzenia

Test właściwy

Po zakończeniu testu przepływu oleju przeprowadzany jest test właściwy turbosprężarki. Polega ona na rozbiegu zespołu wirującego do dopuszczonych dla niego prędkości. W czasie takiego badania sprawdzana jest np. szczelność korpusu turbosprężarki, a także jej wydajność. Jeśli test właściwy przebiega pomyślnie, turbosprężarka może zostać z powrotem zamontowana w samochodzie. Jeśli nie – należy określić przyczyny nieprawidłowości i wyeliminować je, a następnie rozpocząć kolejny test.

Jak widać, testowanie turbosprężarki to dość złożony proces, wykonywany po przeprowadzeniu każdej regeneracji. Bez niego nie da się określić, czy naprawa została wykonana w odpowiedni sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecamy