Glinka do lakieru samochodowego – w jakim celu jej używamy?

0
681

Karoseria samochodowa narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Kurz, spaliny, smog, drobinki asfaltu czy żywica spadająca z drzew to tylko część zabrudzeń, które osiadają na lakierze. Usuwamy je podczas regularnego mycia. Wiele z nich może jednak przylegać do powierzchni. Nie są one widoczne gołym okiem i nie da się ich zmyć zwykłą wodą, ale mogą powodować mikrouszkodzenia, które z czasem się pogłębiają i są jednym z powodów korozji. Rozwiązaniem jest glinkowanie. Czym są glinki samochodowe i jak wykonać skuteczny zabieg za ich pomocą? Podpowiadamy.

Czym jest glinka samochodowa? Po co się jej używa?

Glinka lakiernicza to mieszanka specjalnej masy plastycznej z delikatnymi cząsteczkami ściernymi (tymi samymi, które są zawarte w pastach polerskich).  Glinki samochodowe nie są jednak tak agresywne jak klasyczne pasty polerskie. Pozwalają w mechaniczny sposób usuwać z karoserii zanieczyszczenia, które nie schodzą podczas tradycyjnego mycia samochodu za pomocą wody i preparatów chemicznych. Glinki skutecznie usuwają tłustą smołę, żywicę spadającą z drzew czy opiłki klocków hamulcowych. Nowoczesne glinki samochodowe działają na podobnej zasadzie, co papier ścierny. 

Glinka ma kleistą powierzchnię i jest elastyczna. Jej plastyczny charakter pozwala dowolnie formować surowiec i dopasowywać go do specyficznych kształtów nadwozia. W ten sposób można zebrać drobne zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Obawiasz się tego, że glinka samochodowa zawiera drobinki ścierne, które mogłyby zarysować powierzchnię lakieru? Producenci dbają o bezpieczeństwo stosowania wytwarzanych środków i materiałów. Glinki detailingowe są więc bezpieczne. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie całej powierzchni do glinowania, ponieważ tylko wtedy zabieg będzie skuteczny i nie dojdzie do mikrouszkodzeń karoserii.

Pierwszym krokiem zawsze powinno być umycie samochodu za pomocą wody i odpowiednio dobranych środków chemicznych. To pozwala usunąć kurz, błoto, piasek i inne zabrudzenia przylegające do powłoki lakieru. Glinki nie wolno stosować bez specjalnego lubrykantu. Jest to preparat, który dodaje jej poślizgu. Niektóre osoby wykorzystują wodę z mydłem, ale zawsze bezpieczniej jest sięgnąć po specjalistyczne środki do detailingu samochodowego. Ważne, aby glinka płynnie przesuwała się po lakierze – dzięki temu nie powstaną uszkodzenia. 

Poszczególne środki dostępne na rynku różnią się przede wszystkim charakterystyką ścieralności – od delikatnych aż do mocno ściernych, które działają agresywniej. Są też wysokiej skuteczności glinki samochodowe, które są w stanie usunąć nawet większe czy starsze zabrudzenia. Efektem ubocznym ich użycia mogą być lekkie zarysowania lakieru. Można je jednak usunąć w procesie polerowania, dlatego wiele profesjonalnych firm oferujących detailing samochodowy sięga po tego typu glinki, aby uzyskać najwyższą estetykę odnowionej powierzchni.

Jak wykonać glinkowanie samochodu?

Zastanawiasz się, czy Twoje auto w ogóle potrzebuje glinowania? Najlepszym sposobem jest przejechanie dłonią po lakierze. Gdy jego powierzchnia jest gładka, oznacza to, że zabrudzenia zmyły się wodą. Przy chropowatej, warto przeprowadzić glinkowanie. Zabieg ten jest zalecany również przed polerowaniem.Specjaliści zajmujący się detailingiem na co dzień, doradzają, aby glinki samochodowe nakładać profilaktycznie raz w roku (np. przy okazji gruntownego sprzątania pojazdu przed zimą). Dzięki temu większe zabrudzenia będą regularnie usuwane, a karoseria długo zachowa elegancki wygląd.Jak przeprowadzić zabieg? Zastosuj się do wskazanych kroków:

  • dokładnie umyj karoserię (ręcznie, tzw. metodą na 2 wiadra),
  • nałóż na lakier preparaty chemiczne do dekontaminacji,
  • dokładnie wysusz karoserię,
  • przygotuj glinkę – rozgrzej ją w dłoniach i uformuj w płaską strukturę,
  • spryskaj auto specjalnym lubrykantem do glinki,
  • przecieraj spryskaną powierzchnię wcześniej przygotowaną glinką – aż do momentu, gdy powierzchnia lakieru będzie gładka (glinka powinna się po niej płynnie ślizgać). Najlepszy efekt uzyskasz, gdy będziesz pracować na niewielkich powierzchniach (czyść po kolei poszczególne elementy i nie stosuj zbyt dużej siły nacisku),
  • zgnieć wykorzystaną glinkę i od nowa uformuj płaską powierzchnię – dzięki temu zanieczyszczenia trafią do środka, a materiał dalej będzie nadawał się do użycia,
  • przetrzyj lakier mikrofibrą.Glinkowanie warto wykonać także w nowym samochodzie, ponieważ przebywa on długą trasę od producenta do salonu. Powierzchnia lakieru jest wtedy narażona na zanieczyszczenia, dlatego warto je dokładnie usunąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj