O tym kierowcy często zapominają. Ty także?

0
555
O tym kierowcy często zapominają. Ty także?

Kierowcy w natłoku codziennej pracy często zapominają o wielu rzeczach, które wpływają na niezawodną i sprawną jazdę. O czym należy pamiętać? Co jest niezwykle ważne dla każdego właściciela samochodu? 

Podstawowe narzędzia

W warsztatach domowych lub profesjonalnych znajdziemy komplet odpowiednich narzędzi, które można wykorzystać w wielu sytuacjach. Także w samochodzie przyda się kilka z nich, które są niezbędne – klucze, młotek, kombinerki, śrubokręt i multitool. Jeśli chodzi o klucze, w tym przypadku nie zapominajmy o dobraniu następujących rodzajów:

W samochodowej skrzynce z narzędziami nie może zabraknąć młotka, który pozwoli przykładowo obluzować śrubę. Multitool ma szerokie zastosowanie i jest gadżetem uniwersalnym. Co ciekawe, bez problemu zastąpi śrubokręt, nożyczki, kombinerki, czy też otwieracz do puszek.

Homologacja gaśnicy

Gaśnica samochodowa to niezbędny przedmiot w każdym aucie, który może się przydać w nieprzewidzianych sytuacjach. Co ciekawe, warto wiedzieć, że gaśnica ma okres gwarancji (legalizacji). Jest to czas, w trakcie którego producent zapewnia odpowiednie działanie. Zazwyczaj wynosi od trzech do pięciu lat od daty produkcji, jednakże konieczne jest systematyczne dokonywania przeglądów, najlepiej co rok lub co dwa lata. Bez problemu zabierzemy gaśnicę do zakładu czy serwisu. Nie zapominajmy o tym, że możliwe jest samodzielne sprawdzenie przydatności do użytku – data produkcji znajduje się na urządzeniu. Ponadto, gaśnica może zostać poddana kontroli podczas okresowego przeglądu auta, co jest związane z przepisami prawnymi. Brak przeglądu gaśnicy wiąże się z negatywnym wynikiem badania.

Sprawdzenie stanu akumulatora

Sprawdzenie stanu akumulatora co jakiś czas jest bardzo ważne, gdyż pozwala zapobiegać awariom. Warto zmierzyć jego stan podczas spoczynku pojazdu za pomocą prostego miernika, jaki kupimy w wielu sklepach motoryzacyjnych. Prawidłowy poziom napięcia oscyluje w granicach 12,4 V – 12,6 V. Niższa wartość wskazuje na częściowe rozładowanie akumulatora. Dobrym pomysłem jest także określenie, o ile spada napięcie w czasie rozruchu silnika. Kiepski stan baterii jest związany z wartościami mniejszymi niż 10 V. Gęstość elektrolitu określa natomiast aerometr. Przed sprawdzeniem gęstości należy określić poziom elektrolitu. Zbyt niski poziom uzupełnimy wodą destylowaną, przy czym kolejny pomiar wykonujemy po odczekaniu pół godziny.

Dbanie o stan pojazdu

Warto zauważyć, że podczas podróży – zwłaszcza długich – może dojść do nieprzewidzianych sytuacji. Każdy kierowca powinien pamiętać o zapewnieniu idealnego stanu pojazdu, co z kolei wpłynie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wszystkich podróżujących. Oprócz zestawu narzędzi poddawać należy auto okresowym serwisom i przeglądom. Przed jazdą upewnijmy się, że posiadamy zapasowe rzeczy – koło, bezpieczniki, żarówki itp. Zaniedbane auto częściej ulega awariom, a my częściej będziemy wydawać pieniądze na naprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj