Czy warto instalować downpipe w BMW?

0
680
Czy warto instalować downpipe w BMW?

Downpipe jest terminem doskonale znanym fanom tuningu. To tak naprawdę kawałek rury, która wspomaga pracę układu oddechowego samochodu oraz jego silnika. Dzięki niej samochód szybciej odprowadza spaliny na zewnątrz oraz uzyskuje imponujący dźwięk rodem z Need For Speeda.

Na czym dokładnie polega Downpipe?

Spaliny w układzie oddechowym osiągają kolosalną prędkość. Można je porównać nawet do prędkości dźwięku. Praca silnika zostanie spowolniona przez każdy opór, na który natrafiają. Właśnie po to potrzebny jest downpipe – do zmniejszenia oporu. Ale na czym dokładnie polega?

Powierzchnia standardowych rur ma często porowatą powierzchnię, nie wygładzoną wewnątrz w czasie produkcji. Problem narasta, gdy w układzie oddechowym gromadzi się osad oraz powstaje korozja. Downpipe go rozwiązuje. Jego wnętrze cechuje gładka powierzchnia, a dzięki niej rura nie hamuje spalin i szybciej je wydobywa. Efekt ten jest możliwy dzięki stali nierdzewnej, którą wykorzystano do jej produkcji.

Czy kształt jest ważny?

Tak, ich kształt jest ważny. Nietypowa forma downpipe nigdy nie jest przypadkowa. Zadaniem ich unikalnego kształtu jest znalezienie najłagodniejszej drogi dla spalin.

Zanim downpipe wchodzi na rynek jest testowany na różne sposoby względem prędkości oraz temperatury spalin. W warunkach laboratoryjnych producenci wykonują szereg badań, które określają zalety i wady każdego elementu. To pokazuje, że przy wyborze downpipe zawsze powinno się mieć na uwadze opinie ekspertów. Warto dopasować je do kształtu oraz mocy silnika.

Czy downpipe jest potrzebny w BMW?

Niezależnie od modelu preferowanego samochodu lepszy układ oddechowy może tylko pomóc. Stworzy on silnikowi korzystniejsze warunki pracy, dzięki czemu łatwiej wejdzie na wyższe obroty. Dodatkowym atutem będzie lepsze przyspieszenie pojazdu. Wspomaga on również pracę kolektora wydechowego.

A więc czy warto instalować downpipe BMW? Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na wydanie minimum kilkuset złotych na kawałek metalu, to warto. Jednak trzeba mieć na uwadze, że to dopiero początek bardzo kosztownego tuningu. Instalując element wpływający na pracę wydechu należy pamiętać, że układ ten ma swoją formę i przepustowość. To fizyka, którą łatwo zaburzyć bez odpowiedniej wiedzy. Dlatego instalując downpipe warto udać się do doświadczonych mechaników, którzy znają się na rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj