Nawet podczas komfortowych warunków panujących na jezdni, czyli w słoneczny dzień i przy suchej nawierzchni, może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń, gdzie bieżnik opon będzie miał decydujące znaczenie dla drogi hamowania. W warunkach zimowych, kiedy przyczepność spada, znaczenie tego proporcjonalnie wzrasta. I dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie ogumienia do wagi i wielkości auta, a nie jest to wcale wybór łatwy. Jak dobrać opony zimowe do samochodu?
Opony – bogactwo wyboru
Niegdyś, w tzw. starych dobrych czasach dla naszego kraju, szczęście miał ten, któremu w ogóle udało się opony zimowe kupić. Najczęściej były to zresztą opony używane. I rzadko dobrej jakości, w przeciwieństwie do dzisiejszej klęski urodzaju. Producentów jest na rynku tyle, że konia z rzędem temu, kto by ich wszystkich policzył. A każdy z nich proponuje ponadto przynajmniej po kilka wersji opon do jednego rodzaju aut. I jak ma się w tym wszystkim połapać przysłowiowy Kowalski, który nawet nie ma większego pojęcia, dlaczego taka wymiana opon jest potrzebna na zimę i czemu ma tak naprawdę służyć. Oprócz podejrzewanej chęci zysku u ich producentów.
Dlaczego warto wymieniać opony?
Otóż wymiana jest potrzebna i wie o tym każdy, kto choćby raz przejechał się po śniegu autem na oponach letnich. Nawet przy małej prędkości, rzędu 20-30 km/h, przy wchodzeniu w zakręt na ośnieżonej albo, co gorsza oblodzonej jezdni, zachodzi niebezpieczeństwo nieutrzymania stabilnego toru jazdy. Łatwo więc można się domyślić, co stanie się w sytuacji, gdy będziemy zakręcać w uliczkę, gdzie stoją samochody. Nawet bez gwałtownego użycia hamulca spowodujemy kolizję. A przy szybkości większej, nawet na prostej drodze, ale koniecznym hamowaniu, kraksę mamy wręcz pewną. Dość powiedzieć, że gros lądujących na poboczach jezdni aut, nierzadko w głębokich bruzdach albo zatrzymujących się na drzewach, dotyczy właśnie aut w pierwszych dniach zimy. Kiedy nie wszyscy jeszcze zdążyli wymienić opony.
Jak dobrać opony zimowe do samochodu?
Jak dobrać więc odpowiednie opony zimowe? Ano nic prostszego, jak poradzić się innych użytkowników. A najlepiej, jeżeli to będzie zaprzyjaźniony mechanik samochodowy. Taki, który nie będzie miał w interesie zachwalania jakiejś konkretnej opony, konkretnego producenta, ale doradzi rzetelnie i bezstronnie. I pozwolić mu na wymianę tych opon, ponieważ samodzielnie nie będziemy w stanie ustawić, chociażby zbieżności kół ani dokonać ich prawidłowego wyważenia.
Ile sezonów można średnio przejechać na jednym komplecie opon zimowych?
Czy warto kupować opony używane? Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?